EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Mikołaj Ratajczak

Marks i krytyka ideologii. Uwagi do historii pojęcia

Indeks autorów: Mikołaj Ratajczak
Numer: 2022 / 5

Celem tego tekstu jest prześledzenie rozwoju pojęcia “ideologia” w korpusie pism Marksa i pokazanie jego powiązania z innymi podnoszonymi przez niego problemami. Tekst omawia zarówno zmiany, jak zachodziły w stosunku Marksa do problemu i pojęcia “ideologia” w jego najważniejszych pracach teoretycznych, jak i pokazuje strukturalne problemy, które się z tym pojęciem wiązały. Twierdząc, że krytyka ideologii nie była wcale ważnym aspektem projektu teoretycznego niemieckiego teoretyka, tekst sugeruje, że aby dobrze zrozumieć znaczenie krytyki ideologii u Marksa, w marksizmie, a także szerzej w naukach społecznych, należy akcent położyć nie na “ideologii”, ale na “krytyce”.

Słowa kluczowe: deologia, krytyka, marksizm, rynek, historia pojęć

Kryzys doświadczenia i autorytetu. Esej filozoficzno-polityczny

Indeks autorów: Mikołaj Ratajczak
Numer: 2020 / 4

Prezentowany tekst jest filozoficznym esejem proponującym ramę pojęciową do opisu kondycji współczesności diagnozowanej w tekście jako kryzys. Celem eseju jest opisanie tego kryzysu od strony „subiektywnej” jako kryzysu doświadczenia (za Walterem Benjaminem) i autorytetu (za Hannah Arendt). Stawką jest wskazanie strukturalnego powiązania między doświadczeniem i autorytetem oraz przeanalizowaniu, na czym polega ich wspólny kryzys. Ostatecznie esej przechodzi na pole filozofii języka, starając się wyłożyć kryzys doświadczenia i autorytetu jako określoną postać indywiduacji w języku.

Słowa kluczowe: Kryzys, doświadczenie, autorytet, język, cynizm

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji