EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Oyungerel Tangad

Antropologia podmiotowości w kontekście „spotkania Wschodu i Zachodu”. Interpretacja wyprawy konnej włoskiej podróżniczki z Mongolii do Krakowa

Indeks autorów: Oyungerel Tangad
Numer: 2021 / 6

Artykuł stanowi próbę syntezy dotyczącej dwóch odmiennych sposobów myślenia filozoficznego o jednostce ludzkiej, jej relacji ze światem, z innymi bytami. Wybrane idee filozofii oświeceniowej zostały skonfrontowane z ideą współzależności w buddyjskiej doktrynie madhjamaki (złotego środka) w nawiązaniu do relacji wewnętrznej w myśleniu logicznym. Tekst został przedstawiony w formie analizy podróży konnej włoskiej podróżniczki z Mongolii do Polski,  na przykładzie której zostały zilustrowane różne konteksty kulturowe tych samych idei. Podstawą do analizy stały się wypowiedzi podróżniczki podczas konferencji w Krakowie oraz udzielone przez nią wywiady internetowe.

Słowa kluczowe: turystyka konna, indywidualizm, autonomia, buddyzm w Mongolii, madhjamaka, relacja wewnętrzna, relacja zewnętrzna.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji