EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Paweł Majewski

Ciało Linneusza. O pewnych własnościach taksonomii, które wpływają na ludzkie widzenie świata

Indeks autorów: Paweł Majewski
Numer: 2020 / 1

Artykuł dotyczy niektórych cech naukowej systematyki istot żywych (linneuszowskiej nomenklatury binominalnej) mających potencjalnie znaczenie dla rozumienia przez ludzi własnej pozycji w świecie organicznym. Do cech tych należą: ciągłe podtrzymywanie tradycji nazewnictwa łacińskojęzycznego, włączenie do tego systemu gatunku Homo sapiens (czyli zawarcie w systematyce jedynej formy organicznej, która zdaje sobie sprawę z jej istnienia) i napięcie między antynarracyjnością praktyki językowej, jaką jest klasyfikacja, oraz narracyjnością wszelkich prób opowiadania o przyrodzie w ludzkich językach naturalnych.

Słowa kluczowe: Linneusz, taksonomia, miernictwo, nomenklatura binominalna.

Męka kopisty i rozkosz kaligrafa. Przyczynek do problemu psychodynamiki pisma w europejskim średniowieczu

Indeks autorów: Paweł Majewski
Numer: 2015 / 4

Artykuł jest próbą porównania praktyk piśmiennych uprawianych przez wczesnośredniowiecznych skrybów w Europie i przez kaligrafów wschodnioazjatyckich, analiza tych praktyk prowadzona jest w oparciu o zasady psychodynamiki pisma ręcznego w jego odmianie alfabetycznej i ideograficznej, a same te zasady autor próbuje wyinterpretować ze źródeł zawierających informacje na temat stanów psychofizjologicznych związanych z omawianymi praktykami piśmiennymi.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji