EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Sara Danius

Silnik Prousta

Indeks autorów: Sara Danius
Numer: 2008 / 3

Autorka analizuję rolę nowoczesnych machin, które zaczynają służyć celom estetycznym w powieści Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Kolej żelazna, fonografia, telegrafia, telefonia, kinematografia, technika rentgenowska, automobile, samoloty – wszystko to w Poszukiwaniu panoramicznie przechodzi nam przed oczyma i wzmacnia wielki temat opowieści: czas utracony. Nowoczesność, powiada Danius, przynosi ze sobą emancypację zmysłów, polegającą tym, że nie są już one wyłącznie narzędziem poznania ale przeniesione zostają do sfery estetyki.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji