EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Siegfried J. Schmidt

Literaturoznawstwo jako projekt interdyscyplinarny (przeł. Bogdan Balicki)

Indeks autorów: Siegfried J. Schmidt
Numer: 2010 / 4

W oparciu o konceptualny modelu społeczeństwa współczesnego jako funkcjonalnie zróżnicowanego społeczeństwa medialnego z nauką i literaturą jako systemami cząstkowymi artykuł omawia podstawy zmian nauki o literaturze w nadchodzących latach. Autor projektuje interdyscyplinarną naukę o literaturze uformowaną na kształt nauk społecznych, która, pracując jako nauka o mediach, nie traci z oczu tekstu literackiego. Taka nauka o literaturze potrzebuje profesjonalizacji i wyspecjalizowanych instytucji badawczych, a także większego starania o obecność w mediach, by jak najlepiej wyjść ze stojącej przed nią konkurencji naukowej.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji