EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Katarzyna Szumlewicz

Od pariaski do Mesjaszki. Utopijna biografia Flory Tristan

Indeks autorów: Katarzyna Szumlewicz
Numer: 2019 / 1

Esej poświęcony jest życiu i poglądom francusko-peruwiańskiej pisarki i działaczki społecznej, która żyła w pierwszej połowie XIX wieku. Choć jej ojciec pochodził z peruwiańskiej arystokracji, dorastała w ubóstwie, gdyż wedle francuskiego prawa nie przysługiwał jej spadek. Wcześnie wyszła za mąż i urodziła troje dzieci. Jej mąż okazał się brutalny, toteż odeszła od niego. Także tu przepisy były przeciwko niej; nie miała prawa do rozwodu ani opieki nad dziećmi. Tristan postanowiła wyruszyć do Peru, by poprosić o pomoc krewnych. Swoją wyprawę, jak również sytuację kobiety, która nie może się rozwieść, opisała w Wędrówkach pariaski. Następnie podjęła podróż do Anglii, gdzie stworzyła własną wersję socjalizmu utopijnego, w której kładła szczególny nacisk na sytuację kobiet. Tristan uważała się za „matkę robotników” i „Mesjaszkę”. Zmarła w wieku 41 lat w wyniku niezagojonej rany, która pozostała jej po tym, jak sześć lat wcześniej mąż próbował ją zastrzelić.

Słowa kluczowe: socjalizm utopijny, kapitalizm, wyzysk, emancypacja kobiet, macierzyństwo, seksualność.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji