EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Agnieszka Gondor-Wiercioch

Louise Erdrich, Sherman Alexie i Junot Díaz - buntownicy w objęciach fukú

Numer: 2014 / 6

Artykuł dotyczy analizy i interpretacji trzech współczesnych powieści etnicznych (The Round House Louise Erdrich, Indian Killer Shermana Alexie i Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao Junota Díaza) pod kątem strategii narracyjnych, które eksponują temat tożsamości post-etnicznej. Wszyscy z wyżej wymienionych autorów, tworząc hybrydyczne portrety swoich bohaterów, rekonstruują dla czytelnika alternatywne historie swojej grupy etnicznej, szczególnie duży nacisk kładąc na wydarzenia zmarginalizowane i/lub przemilczane w historii oficjalnej. Główni bohaterowie powieści Erdrich, Alexie’go i Díaza identyfikują się w dużej mierze z kulturą amerykańskiego mainstreamu, ale jednocześnie starają się ustosunkować do komponentów etnicznych własnej tożsamości. We wszystkich przypadkach kultura mniejszości zostaje poddane autokrytyce, ale też ten kulturowy balast każdorazowo postrzegany jest jako dziedzictwo historii kolonialnej i neokolonialnej. Metody badawcze zastosowane w artykule wywodzą się z dyskursu postkolonialnego i etnohistorii.

Transkulturowe rekonstrukcje historii – "Umiłowana" Toni Morrison i "The Plague Of Doves" Louise Erdrich

Autorka dokonuje analizy i interpretacji w ujęciu komparatystycznym dwóch amerykańskich powieści etnicznych „Umiłowanej” Toni Morrison i „The Plague of Doves” Louise Erdrich. Szczególny nacisk zostaje położony na rekonstrukcje historii afro-amerykańskiej (Morrison) i indiańskiej (Erdrich), która w obu przypadkach zostaje pokazana rewizjonistycznie poprzez uprawomocnienie dyskursu marginalnego grup etnicznych kosztem dyskursu historii oficjalnej pisanej z pozycji kolonizatorów. Obie powieści podkreślają jednocześnie ciemne strony historii opowiedzianych z perspektywy kolonizowanych (punktem wyjścia jest zbrodnia z udziałem mniejszości etnicznych) i obie zwracają uwagę na konieczność wypracowania odpowiedniej poetyki, która pozwoli wiernie oddać traumatyczną przeszłość i zagubioną tożsamość.

Poetyka metyzacji w prozie Louse Erdrich i José Maríi Arguedasa

Numer: 2007 / 4

Analiza utworów powieściopisarki północnoamerykańskiej i peruwiańskiego prozaika pod kątem wykorzystywanej przez nich poetyki metyzacji

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji