EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Agnieszka Witkowska-Krych

Dziecko w/z Auschwitz – instrukcja montażu

Numer: 2023 / 5

Celem tekstu jest przyjrzenie się wysokonakładowym, popularnym publikacjom powstałym w oparciu o wątki obozowe, a także próba odpowiedzi na generalne pytanie dotyczące sposobu przedstawiania dziecięcych bohaterów. Wśród omówionych tematów znajdują się kwestie powszechnie znane, takie jak chociażby pseudonaukowa działalność Josefa Mengele związana z badaniami nad bliźniętami czy praca położnej Stanisławy Leszczyńskiej, która opiekowała się ciężarnymi i położnicami, ale również te mniej obecne, związane chociażby z dziećmi romskimi czy żydowskimi. Punkt ciężkości stanowią jednak nie tyle mniej lub bardziej dokładnie przedstawione fakty historyczne, ile sposób obrazowania obozowej rzeczywistości i łączący się z nim zamysł wywołania konkretnych emocji u typowych, jakoś przez autorów wyobrażonych, czytelników.

Słowa klucze: dziecko, obóz, Auschwitz, Josef Mengele, Stanisława Leszczyńska

Dziesięć ostatnich zapisków Janusza Korczaka. Ten last notes of Janusz Korczak

Numer: 2014 / 5

Artykuł jest próbą krytycznego przyjrzenia się ostatniemu fragmentowi gettowego „Pamiętnika” Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita) pod kątem jego kompozycji oraz zawartości treściowej. Na drodze szczegółowej analizy poszczególnych passusów postawiona zostaje hipoteza, jakoby dotychczas powszechnie znany i wielokrotnie powielany drukiem układ ostatnich dziesięciu zapisków poczynionych pod datą 4 sierpnia 1942 był niewłaściwy. Przedstawione zostają argumenty na rzecz tej koncepcji oraz prawdopodobne przyczyny, które mogły spowodować taki stan rzeczy. W ostatniej części zaproponowana zostaje nowa możliwa kolejność notek, całkowicie zmieniająca, długo uznaną za jedyną, wymowę tego tekstu.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji