EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Aleksander Nawarecki

Nad wodą małą i czystą. Mikrologia „Rzeczki” Juliana Tuwima

Indeks autorów: Aleksander Nawarecki
Numer: 2022 / 4

W centrum uwagi znajduje się miniatura Tuwima, wiersz dla  dzieci i zarazem piosenka (muzykę skomponował Witold Lutosławski) – poetycka apologia czystej wody. Refleksja mikrologiczna wydobywa niezwykłość Rzeczki zestawiając ją z akwatycznymi arcydziełami Tuwima (Słopiewnie, Kwiaty polskie) i Mickiewicza (Nad wodą wielką i czystą…, Wsłuchać się w szum wód…). Dekonstrukcji podlega zarówno opozycja wielkiej i małej literatury, jak wielkiej i małej wody (rzeki i rzeczki). Myślą przewodnią artykułu jest istota estetycznej harmonii, której patronuje mitologiczna opiekunka źródeł i strumieni – nimfa Harmonia. Taki sposób lektury pozwala łączyć poetykę z hydronimią, hydrologią i ekologią.

Słowa klucze: Julian Tuwim, Adam Mickiewicz, nimfa Harmonia, mikrologia, wyobraźnia akwatyczna, hydronimia

Gatunek: zadanie tekstowe z matematyki

Indeks autorów: Aleksander Nawarecki
Numer: 2019 / 3

Artykuł jest poświęcony zadaniu tekstowemu z matematyki, formie użytkowej, powszechnie stosowanej w szkolnych podręcznikach, ale nie badanej dotąd przez literaturoznawców. Osobliwością uderzająco skonwencjonalizowanego gatunku jest dwoistość: połączenie krótkiej anegdoty z poleceniem rachunkowym albo równaniem algebraicznym. Relacja między słowem a liczbą przywołuje rozmaite konteksty: lingwistyczny, filozoficzny, teologiczny, a zwłaszcza literacki. Gatunek zdradza cechy wspólne z sylogizmem i zagadką (gadką). Pokrewieństwo z enigmą oznacza genezę oralną i bliskość folkloru, natomiast wersja tekstowa powstaje wraz z początkami pisma (klinowego). Autor rekonstruuje bogatą historię formy uwydatniając okres PRL-u, kiedy nauczanie matematyki uległo ideologizacji. Przypomnienie dzieciństwa i szkoły wnosi do rozważań ton osobisty.

Słowa kluczowe: zadanie tekstowe, zagadka, genologia, mikrologia, narratologia

Arcydziełko Mickiewicza

Indeks autorów: Aleksander Nawarecki
Numer: 1995 / 6

Najkrótszy zapis wieszcza pod lupą i w interpretacji filologa

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji