EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Alicja Müller

Let’s (crip)dance! Choreograficzne emancypacje ciał nienormatywnych

Indeks autorów: Alicja Müller
Numer: 2020 / 2

Artykuł Let’s (crip)dance! Choreograficzne emancypacje ciał nienormatywnych” jest poświęcony wywrotowemu potencjałowi tańczących ciał z niepełnosprawnościami. Autorka osadza swoje rozważania w kontekstach teorii tańca jako dyskursu Sally Banes oraz koncepcji estetycznego aktywizmu Sherry Badger Shapiro. Opisuje, w jaki sposób nienormatywne ciało w ruchu może stać przestrzenią oporu wobec różnych form społecznych opresji i wykluczeń. Interpretując zaangażowane choreografie przy użyciu teorii crip, dowodzi, że realnie wpływają one na kształtowanie relacji społecznych i prowokują zmiany w przestrzeni publicznej. Tym samym cripowanie tańca czyni jedną ze strategii aktywizmu jako praktyki kulturowej ukierunkowanej na destabilizowanie zastanych podziałów na widzialne i niewidzialne. 

Słowa kluczowe: taniec, aktywizm, niepełnosprawność, disability studies, ciało, cripping

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji