EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Eliza Szybowicz

Wstyd czy duma? Niechciana ciąża i aborcja w peerelowskich i współczesnych powieściach dla dziewcząt

Indeks autorów: Eliza Szybowicz
Numer: 2016 / 4

Celem artykułu jest porównanie peerelowskich i współczesnych powieści dla dziewcząt, w których pojawia się temat nielegalnej ciąży i aborcji. Osią analizy i porównania są zmienne pojęcia wstydu i dumy jako narzędzia władzy i/lub paliwo emancypacji. Autorkę interesują scenariusze wydarzeń, postaci dramatu, języki, którymi się posługują, powieściowe strategie retoryczne, postrzegane jako manifestacje dominujących dyskursów obu epok.

Słowa kluczowe: powieść dla dziewcząt, PRL, ciąża, aborcja, wstyd

Od Zawrocia do Karpathos. PRL i uznanie w powieści kobiecej

Indeks autorów: Eliza Szybowicz
Numer: 2013 / 3

Artykuł dotyczy sposobów przedstawiania PRL-u i jego mieszkańców w powieściach Agnieszki Stefańskiej, Hanny Kowalewskiej, Grażyny Plebanek i Joanny Bator. Przyjmuje perspektywę genderową, socjologiczną. Tropi negatywny stereotyp epoki, pokazuje stopień jego automatyzacji i sposoby zrywania z nią. Pyta o związane z peerelowskim piętnem współczesne gry o uznanie i próbuje wskazać newralgiczne punkty, decydujące o możliwości uchylenia stygmatu.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji