EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jan Olaszek

„Chwilami nadmiernie sophisticated”. Roman Zimand i "Zniewolony umysł"

Indeks autorów: Jan Olaszek
Numer: 2023 / 3

W artykule przeanalizowany został szkic Romana Zimanda poświęcony Zniewolonemu umysłowi Czesława Miłosza. Główną część artykułu stanowi próba odczytania go w kontekście doświadczeń biograficznych autora. W artykule przedstawione zostało tło jego wygłoszenia oraz polemika podjęta przez Andrzeja Walickiego.

Słowa kluczowe: Komunizm, stalinizm, PRL, Roman Zimand, Andrzej Walicki, Czesław Miłosz, Zniewolony umysł.

„Jeśli już jestem komunistą, to jestem, a jak ich nie lubię, to naprawdę nie lubię”. Droga Romana Zimanda do i od komunizmu

Indeks autorów: Jan Olaszek
Numer: 2020 / 6

W artykule przedstawiona została historia zaangażowania dziennikarza, socjologa i badacza literatury Romana Zimanda w komunizm i jego przemiana najpierw w rewizjonistę, potem w opozycjonistę o wyraziście antykomunistycznych poglądach. Olaszek poszukuje odpowiedzi na pytania o przyczyny wyborów dokonywanych przez Zimanda oraz jego późniejszy stosunek do własnej przeszłości. Autor stawia tezę, że Zimand wyróżniał się radykalizmem na tle osób o podobnej drodze życiowej i krytyczną oceną własnej biografii. Tekst wpisuje się w dyskusje o postawach polskiej inteligencji wobec komunizmu.

Słowa kluczowe: Roman Zimand, komunizm, stalinizm, rewizjonizm, antykomunizm

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji