PL
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
PL

Articles: Karolina Szymborska

Nowy horyzont. Dziecko w filozofii afektywnej

Issue: 2021 / 4

Autorka redefiniuje w tekście kategorię afektywnej filozofii w kontekście badań childen studies. Interesuje ją, jak afektywna perspektywa mówienia o dziecku przeformułowuje pytania będące u postaw dyskursu i w jaki sposób dziecko wpływa na rekonfigurację pojęć w wybranych perspektywach badawczych (m. in. Hanny Arendt, Gilesa Deleuze’a, Felixa Guattri’ego, Jean-François Lyotarda). Punktem wyjścia w definiowaniu większej podmiotowości dziecięcej w ponowoczesnym dyskursie staje się tzw. afektywny scjentyzm, podkreślający emocjonalny związek z dzieckiem, jego partykularyzm i duchową, immanentną strukturę mówiącego podmiotu. Ten typ budowania sensu otwiera dyskurs na możliwość teorii cyrkulacji posthermeneutycznej, którą autorka opiera na dynamice operacyjnej Deleuzjańkiego kłącza.

Słowa kluczowe: children studies, dziecko, filozofia afektywna, posthermeneutyka

Children studies jako perspektywa metodologiczna. Współczesne tendencje w badaniach nad dzieckiem

Issue: 2016 / 1

Karolina Szymborska
Uniwersytet w Białymstoku
Children studies jako perspektywa metodologiczna. Współczesne tendencje w badaniach nad dzieckiem
Artykuł jest próbą zarysowania głównych tendencji ponowoczesnego ujmowania dzieciństwa w interdyscyplinarnym dyskursie children studies. Badaczka wyróżnia w obrębie nurtu dwa antagonistyczne podejścia interpretacyjne: pajdocentryczne i pajdomorficzne. Pierwszy kierunek proklamuje prymat aktywności dziecięcej w społeczeństwie i analizuje narracje dziecięce w dyskursie naukowym (W.Corsaro, G. Lenzer, K. A. Scott,S. S. Boocock). Autorka artykułu widzi w tych działaniach próbę zbudowania kontrhistorii widzianej z perspektywy dziecka (child-story). Drugi prąd wyrasta z posthumanistycznej refleksji Tysona Lewisa i Richarda Kahna, której patronuje teoria postludzi Rosi Braidotti. Ruch ten proponuje nieantropocentryczne, zoomorficzne ujęcie dzieciństwa w ramach tzw. egzopedagogii. Autorka w manifestowanej przez badaczy pajdomorficznej anihilacji dualizmu pojęciowego i hierarchii gatunkowej upatruje redukcję podmiotowości dziecka do jej hipostazy, wyrażoną w dyskursie za pomocą symbiotycznej hybrydy (humanimal).
Słowa kluczowe: children studies, childstory, socjologia dzieciństwa, egzopedagogia, posthumanizm dzieciństwa.

By using the website you agree to our cookies policy. At any time you can change the settings as regards cookies as well as learn more about them Click here Do not show this information again