EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Lech M. Nijakowski

Marsz śmierci jako tekst. Dyskursywne tworzenie ofiary na przykładzie ludobójstwa Ormian

Indeks autorów: Lech M. Nijakowski
Numer: 2021 / 5

Artykuł jest poświęcony analizie wybranych dyskursów publicznych i mechanizmów dyskursywnych związanych z narodem i rasą, które w ramach procesu mobilizacji ludobójczej służyły wykreowaniu kategorii ofiar jako osób wyłączonych „poza świat moralnych zobowiązań” (H. Fein). Podstawą wniosków jest makroprzyczynowa komparatystyka historyczna ludobójstw i innych zbrodni. W artykule przeanalizowano dyskursywne tworzenie przez sprawców kategorii ofiar ludobójstwa. Omówiono wybrane marsze śmierci jako teksty, skupiając się na ludobójstwie Ormian w Imperium Osmańskim w szczytowej fali eksterminacji w latach 1915-1916. Autor opisał proces „ucieleśniania dyskursu” w marszach śmierci, gdy produkowano nie tylko abstrakcyjną kategorię ofiar, lecz także ich zdegradowane ciała.

Słowa kluczowe: studia nad ludobójstwem, mobilizacja ludobójcza, mowa nienawiści, marsz śmierci, ludobójstwo Ormian

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji