PL
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
PL

Articles: Magdalena Lachman

Aktualność i atrakcyjność myśli Tadeusza Peipera – nawiązania i (ko)inspiracje

Issue: 2024 / 5
Artykuł dokonuje przeglądu współczesnych kierunków recepcji myśli Tadeusza Peipera, którego obserwacje dotyczące sztuki i kultury okazują się prekursorskie wobec wielu kluczowych dziś diagnoz społecznych i estetycznych oraz są doceniane poza kontekstem literaturoznawczym, m.in. na gruncie komunikacji społecznej, medioznawstwa, kulturoznawstwa, urban studies, filmoznawstwa, teorii architektury. Peiper, mimo że nie legitymuje się dorobkiem w zakresie sztuk wizualnych, inspiruje też kuratorów wystaw. Mocno zakorzenione w obiegu są także jego celne sformułowania, zwłaszcza tytuł manifestu Miasto. Masa. Maszyna. Często nawet bez wskazywania autorstwa i odwołań do twórcy Awangardy Krakowskiej widoczna jest żywotność i przydatność sformułowanych na początku XX wieku ujęć potwierdzonych przez trafnie rozpoznany kierunek transformacji cywilizacyjnych i obecne zainteresowania artystyczne oraz badawcze.
Słowa kluczowe: Tadeusz Peiper, awangarda, recepcja, komparatystyka interdyscyplinarna, komunikacja społeczna, studia kulturowe, medioznawstwo, filmoznawstwo, studia miejskie, teoria architektury, miasto, muzeum, networking

Okładkowy stan posiadania (w literaturze najnowszej)

Issue: 2012 / 6

Zmiana kontekstu funkcjonowania literatury po 1989 roku oraz przeobrażenia, którym z różnych powodów podlega współczesne życie literackie owocują potrzebą włączania do refleksji literaturoznawczej nowych lub niedostatecznie eksploatowanych obszarów tematycznych. Jednym z wartych podjęcia zagadnień, stopniowo coraz mocniej absorbujących uwagę badaczy, jak też krytyków literackich, jest problematyka okładki pojmowanej jako element znaczący dzieła i jego nieneutralny wyróżnik. Artykuł pokazuje, jakim źródłem wiedzy o dziele i jego twórcy stały się obecnie okładki; jak pisarze sami się poprzez nie dookreślają; w jaki sposób za ich pomocą dokonują autocharakterystyki czy prezentacji lub demistyfikacji obranych strategii; jak funkcjonuje i radzi sobie literatura poddawana naciskom kultury masowej i medialnej oraz różnym zabiegom marketingowym czy wpływom celebryckiej i (auto)promocyjnie nastawionej popkultury.

O podrabianiu światów

Recenzja. Przemysław Czapliński Świat podrobiony. Krytyka i literatura wobec nowej rzeczywistości, Kraków 2003

By using the website you agree to our cookies policy. At any time you can change the settings as regards cookies as well as learn more about them Click here Do not show this information again