EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magdalena Piskała

Herbarz (staropolski) jako gatunek literacki

Indeks autorów: Magdalena Piskała
Numer: 2015 / 1

Artykuł omawia szczególne zjawisko staropolskiego piśmiennictwa, jakim są dzieła heraldyczne, z perspektywy historycznoliterackiej. Szczególną uwagę poświęcono kwestii uporządkowania tekstów, które określać by należało mianem herbarza, oraz pytaniu o granice i cechy tego gatunku w całej jego różnorodności. Fenomen pism heraldycznych powstających na terenach dawnej Rzeczypospolitej polega bowiem właśnie na ogromnej rozmaitości ich form i funkcji. W określaniu cech gatunkowych nie pomaga dość luźny związek staropolskich herbarzy z modelem heraldyki, jaki ukształtował się w Europie Zachodniej, co nie znaczy, że nasza heraldyka była od tych wzorów zupełnie oderwana. Wydaje się, że istnieje wspólny mianownik łączący te pisma, można też wyznaczyć pewne charakterystyczne dla kultury staropolskiej typy herbarzy i obserwować ich rozwój.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji