EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Michał Krzykawski

Eros i techne. Miłość w czasach automatyzacji

Indeks autorów: Michał Krzykawski
Numer: 2019 / 5

Artykuł jest próbą reinterpretacji erotyki, w jaką Diotyma wtajemnicza Sokratesa, a następnie podjęcia dialogu z wróżbiarką z perspektywy społeczeństwa automatycznego. Celem artykułu jest z jednej strony dowiedzenie, że sens tego, co nowe i mające decydujące dla przyszłości znaczenie przejawia się w tym, co archaiczne, a z drugiej – że na kochanie należy spojrzeć bardziej przez pryzmat umiejętności niż emocji lub uczuć. Kwestia eros jest w artykule rozważana jako kwestia techne, a następnie odniesiona do tego, co w nas nieredukowalnie automatyczne. W tym kontekście, na podstawie tego, co Bernard Stiegler wstępnie nazwał erotologią, a także wypracowanego przez niego pojęcia dezautomatyzacji i egzosomatyzacji, zostają zaproponowane zręby teorii miłości egzosomatycznej.

Słowa kluczowe: automatyzacja, dezautomatyzacja, sztuczna inteligencja, egzosomatyzacja, infrastruktura, epigeneza

Co nam dzisiaj po Jacques’u Rancierze?

Indeks autorów: Michał Krzykawski
Numer: 2018 / 6

Jerzy Franczak, Błądzące słowa. Jacques Rancière i filozofia literatury, Instytut Badań Literackich, Warszawa 2017.
Słowa kluczowe: Jacques Rancière, proletariat, ruch robotniczy, demokracja, teoria polityki, estetyka, powieść.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji