EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jerzy Madejski

Sztuka biografii (literackiej)

Indeks autorów: Jerzy Madejski
Numer: 2019 / 1

Artykuł traktuje o książce pt. Lec. Autobiografia słowa (Warszawa, 2015). Autor szkicu rozpatruje ją jako przykład współczesnej biografistyki literackiej, argumentując, że tom Lidii Kośki odnawia starą formułę monografii „życie i twórczość pisarza”. W opracowaniu Kośki jest to „biografia i poetyka”. Ponadto autor zwraca uwagę na to, jakie książka Kośki ma znaczenie dla przyszłych badań nad twórczością Leca. Podkreśla, że możemy oczekiwać kolejnych interpretacji poszczególnych aforyzmów z cyklu Myśli nieuczesane (filologicznych, historycznych, politycznych, religijnych, filozoficznych). Poza tym trzeba się spodziewać dalszych analiz twórczości Leca tak w kontekście rozmaitych zagadnień komparatystyki literackiej (np. austromodernizmu), jaki i wobec innych dziedzin wiedzy (np. prawa).

Słowa kluczowe: biografia, biografistyka, aforyzm, Lidia Kośka, Stanisław Jerzy Lec

„A nie mówiłem!”

Indeks autorów: Jerzy Madejski
Numer: 2016 / 4

Recenzja: A. Szahaj O interpretacji, Universitas, Kraków 2014.

Słowa kluczowe: interpretacja, hermeneutyka, poetyka, autobiografia

Misio siedział i płakał

Indeks autorów: Jerzy Madejski

Recenzja. Praktyki opowiadania, red. B. Owczarek, Z. Mitosek, W. Grajewski, Kraków 2001

Historia, krytyka, konferansjerka

Indeks autorów: Jerzy Madejski
Numer: 2004 / 4

Recenzja. Stanisław Stabro Od Emila Zegadłowicza do Andrzeja Bobkowskiego. O prozie polskiej XX wieku, Kraków 2002

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji