EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Seweryna Wysłouch

Cztery wymiary ikoniczności

Indeks autorów: Seweryna Wysłouch

Tom Ikoniczność znaku. Słowo – przedmiot – obraz – gest (wydany pod red. E. Tabakowskiej) zawiera analizy zjawisk językowych, gestów, gatunków ikonicznych i słowno-ikonicznych (news, komiks, szyld). Analizy pokazują różne wymiary ikoniczności: ikoniczność niewerbalnej komunikacji, ikoniczność przedmiotów użytkowych, ikoniczność książki, relacje między znakiem ikonicznym a słowem. Ten ostatni aspekt w tomie przeważa i decyduje o semiotycznym charakterze całości.

Przekreślona tradycja. Tadeusz Grabowski i poznańskie Koło Polonistów

Indeks autorów: Seweryna Wysłouch

Tadeusz Grabowski (1871-1960) – polonista i romanista, profesor Uniwersytetu Poznańskiego był teoretykiem literatury i promotorem przełomu antypozytywistycznego w Polsce. Jego artykuł Nowa nauka o literaturze (1935) jest ciekawą i niedocenioną próbą wprowadzenia perspektywy komunikacyjnej i antropologicznej w badaniach literackich. Grabowski był opiekunem Koła Polonistów, które prowadziło przed wojną ożywioną działalność naukową. W 1935 r. zorganizowało Zjazd Kół Polonistycznych, na którym doszło do dyskusji i sporów metodologicznych między młodymi badaczami z Wilna, zafascynowanymi formalizmem rosyjskim (M. Rzeuska, J. Putrament), a zwolennikami metody socjologicznej i marksizmu (F. Siedlecki, S. Żółkiweski, D. Hopensztand).

Powieść i malarstwo

Indeks autorów: Seweryna Wysłouch
Numer: 1995 / 2

Recenzja. Barbara Sienkiewicz, Literackie teorie widzenia w prozie dwudziestolecia międzywojennego, Poznań 1992

SUMMA Michała Głowińskiego

Indeks autorów: Seweryna Wysłouch

Recenzja. Michał Głowiński: Poetyka i okolice, Warszawa 1992

Ilustracja autorska - casus Brunona Schulza

Indeks autorów: Seweryna Wysłouch
Numer: 1992 / 5

Ilustracje autorskie i ich relacje wobec tekstu oraz oczekiwań czytelniczych na przykładzie Schulza

Jeny

Indeks autorów: Seweryna Wysłouch
Numer: 1991 / 5

Wspomnienie o Jerzym Ziomku

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji