EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Weronika Parfianowicz-Vertun

„Pisać też będę ohydnie”. Praktyki piśmienne czeskiego undergroundu

Numer: 2015 / 4

Przedmiotem artykułu jest miejsce praktyk piśmiennych i twórczości słownej na mapie czeskiej kultury undergroundowej. Autorka bada sposoby wykorzystywania pisma i słowa pisanego przez undergroundowych artystów, napięcie między pismem a opierającą się w dużej mierze na żywiole słowa mówionego kulturą alternatywną oraz sytuacje, w których akt pisania stawał się swoistym performansem. Tekst poświęcony jest różnym przejawom undergroundowej kultury: muzyce, poezji, sztukom plastycznym i wydawnictwom samizdatowym.

Spotkanie, którego nie było. Białoszewski i Hrabal w Nowym Jorku

Numer: 2014 / 6

Przedmiotem artykułu jest komparatystyczna analiza utworów Mirona Białoszewskiego i Bohumila Hrabala, poświęconych podróżom po Stanach Zjednoczonych (przede wszystkim cykl Listów do Kwiecieńki i AAAmeryka). Tekst wpisuje się w badania z obszaru geopoetyki i stawia pytania o to, w jaki sposób relacje twórców z przestrzenią zostają przekształcone w materiał literacki. Przedmiotem analizy są, między innymi, sposoby konstrukcji obrazów przestrzeni miejskiej na przykładzie relacji Hrabala i Białoszewskiego z Nowego Jorku; kreacje autorskich tożsamości w relacji z przestrzenią; konfrontacja doświadczenia pisarzy z obszaru Europy Środkowej z amerykańską rzeczywistością; ich pozycja i stosunki z polskimi i czeskimi środowiskami emigracyjnymi.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji