EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Anthropology in Literary StudiesDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Special Issue - English Edition vol. 2 (Anthropology in Literary Studies). Drugi z numerów specjalnych TD wydanych w języku angielskim dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Znajdziecie tu teksty już publikowane, które chcemy zaprezentować czytelnikom zagranicznym. Numer podzieliliśmy na dwie części: 1. Literary Studies in Relation to Anthropology (Balcerzan, Łebkowska, Nycz, Burszta, Burzyńska, Markowski, Wolska) 2. Anthropology in Literary Studies (Bolecki, Rybicka, Czermińska, Konica, Jaunszkiewicz, Maryl, Rembowska-Płuciennik) Autorem wstępu jest Grzegorz Grochowski. Pobierz cały numer za darmo!
21 Grudzień 2013

Czesław Miłosz and the Polish School of PoetryDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Special Issue - English Edition vol. 1 (Czesław Miłosz and the Polish School of Poetry). Pierwszy z numerów specjalnych TD wydanych w języku angielskim dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Znajdziecie tu teksty już publikowane, które chcemy zaprezentować czytelnikom zagranicznym. W numerze, m. in. , Błoński, Nycz, Zalewski, Łukasiewicz, Nasiłowska, Sławiński... Pobierz cały numer za darmo!
20 Grudzień 2013

2013 nr 4: FotojęzykiDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy foto-numer, a w nim (m. in.) Grąbczewska o narodzinach języka fotografii, Rybicka o mapach, Nader o afektywnej przemocy, Mościcki o fotografii i literaturze, oraz Głowacka o sztuce i Shoah. Ponadto przekłady Longa, Jenningsa i Baera, Ubertowska o postpamięci, Dybel o Gadamerze oraz dwugłos Zaremba/Maryl o czytaniu wg Mieke Bal. Przeczytaj wstęp Bojarskiej „Słowo o fotografii”
13 Listopad 2013

Festiwal nauki w IBL PANDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Pracownicy IBL PAN niezmordowanie popularyzują polską humanistykę. W najbliższych dniach odbędzie się kilka wykładów i warsztatów z kulminacyjnym maratonem w sobotę: Danek o psychoanalizie, Prussak o wydaniach arcydzieł, Dobrzyńska o wierszu, Sobolczyk o lekturach homoseksualnych w szkole, Gajewski o wikipedii, Maryl o blogach... do tego warsztaty czytania z Rdzanek i wycieczka po Pałacu Staszica z Wójtowicz.
26 Wrzesień 2013

2013 nr 3 PRL: sondowanie pamięciDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

W nowym numerze sondujemy pamięć o PRL na dwa sposoby. Jedna grupa badaczy (m. in. Artwińska, Chmielewska, Mrozik, Wołowiec, Koszowy, Szybowicz) przygląda się (auto)biografiom, literaturze i piśmiennictwu historycznemu. Druga zaś sonda (Hudzik, Mikołajczak, Gieba, Siewior) dociera na Ziemie Odzyskane. Ponadto, Niewiadomski porównuje dwudziestolecia, Jakubowiak pisze o metafikcji u Parnickiego, a Forajter przybliża nam meandry kolonialnego pożądania u Sygurda Wiśniowskiego. Przeczytaj wstęp Nycza: "PRL: pamięć podzielona, społeczeństwo przesiedlone"
03 Wrzesień 2013
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji