Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Nowy numer o antropologii przedtekstowej – dedykowany Annie Nasiłowskiej – a w nim Nycz na temat zmysłu udziału, Rakowski o perspektywie wydobywania wiedzy przedtekstowej w badaniach antropologicznych, Godlewski o projekcie antropologii doświadczenia Victora Turnera oraz Klekot o wiedzy asystemowej. Ponadto Patzer analizuje pojęcie „troski”, Filipkowski historię mówioną jako hermeneutykę losu, a Sikora sylwetkę Jeana Roucha. W numerze również tłumaczenia: Dalsgård na temat roli ciała w etnografii przedtekstowej, Hastrup o świadomości mięśniowej, Rapport o naturze ludzkiej, Irving o transformacji ciała i percepcji w podróży, Berman o psychoanalizie i utopii. Zamieszczamy również artykuły dotyczące kariery pojęcia chronotypu (Ulicka), biografii Teodory (Dory) Lebenthal (Samborska-Kukuć), performatywnych praktyk świadków Zagłady wobec nieupamiętnionych miejsc ludobójstwa (Szczepan) oraz relacji między awangardą a tekstem dromoskopowym (Kmiecik). Ponadto Tomasik analizuje reakcje na zburzenie cerkwi katedralnej Aleksandra Newskiego w Warszawie, Porzuczek – obecność obrazu-bólu w Miłości Michaela Hanekego, a Jagielski – kino Wajdy w kontekście afektywnym. W numerze publikujemy również recenzje: Sobolczyka na temat „Kosmosu” jako gabinetu luster (D. Suleja) oraz Michałowskiego o Po-widokach pustki (M. Czapigi).
01 Maj 2018
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Nowy numer o kategorii chłopskości, a w nim wstęp Grochowskiego oraz liczne artykuły zorientowane wokół kwestii chłopskiej, m. in. Czaplińskiego o wsi w literaturze polskiej przełomu XX i XXI wieku, Karwowskiej o kulturze chłopskiej w latach 1944-1948, Engelking na temat dyskursu o „Poleszuku”, Skrendy o Henryku Berezie, Molisak o relacjach między mieszkańcami w żydowskiej wsi Iwaniki, Koprowskiej o doświadczeniu Zagłady na wsi, a także Daukszy o problemach z analizą chłopskiego dziedzictwa. W numerze również Leder o zapomnianej opowieści emancypacyjnej polskiego ludu, Iwasiów o dyskursie przesiedleń po 1945 oraz Zieniewicz na temat migracji, reformy rolnej i socrealizmu w perspektywie „prześnionej rewolucji” oraz Forajter wokół tematu emigracji zarobkowych chłopów polskich w XIX w. Publikujemy także artykuł Ubertowskiej o analizie ekonomii dyskursu ekokrytycznego i postkolonialnego, Wołowca na temat Pigonia jako ideologa kultury ludowo-narodowej oraz Obremskiego o Dafnis S. Twardowskiego jako gatunkowej hybrydzie. Ponadto recenzje i analizy: Tomczok o Ofelizmie, Litwinowicz-Droździel wokół Toastu na progu Mencwela.
23 Luty 2018
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Nowy, różnorodny numer TD ze wstępem Nasiłowskiej, a w nim m. in. blok tekstów o komiksie: Jutkiewicz o komiksie na rynku kultury w Polsce, Szyłak o dziejach komiksu po roku 1956, a Żaglewski o superbohaterach. W numerze również teksty dotyczące krytyków i badaczy: de Bończa Bukowski pisze o Georgu Brandesie, Szumna śledzi najważniejsze tendencje we wczesnej krytyce Błońskiego, Rams analizuje eseje Stawara na temat Brzozowskiego, a Matuszek dwie książki Brygidy Helbig. Zamieszczamy również teksty dotyczące prozy: Łazarz o relacji między słowami a obrazami w powieści Łzy, Górskiego o stylu prozy M. S. Andrewsa, J. Alexa i N. Randona, Tomasika o narracji w Michałku Prusa oraz Dwułyczanskiej o współczesnej prozie ukraińskiej. Ponadto: Zajas o relacjach między literaturą a mechanizmami zagranicznej polityki kulturalnej, Tabaszewska o koncepcji przeszłych przyszłości, Rutkiewicz o pojęciu „literatury narodowej”, Zwierzyński o kategorii rasy, Chorąży o intertekstualności w polskim rapie. W numerze znajdziemy także tłumaczenie (A. Carson, Dekreacja) i recenzje (Michałowski o Kołysance w liryce XX i XXI wieku, Tomczok o Smugach Zagłady, Saryusz-Wolska na temat Żydowskiej Warszawy – żydowskiego Berlina). W numerze żegnamy artykułem Tomasza Majewskiego Annę Zeidler-Janiszewską.
23 Styczeń 2018
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Nowy numer o aktualnych kierunkach i zwrotach w humanistyce, z wprowadzeniem Nasiłowskiej na temat wyzwań współczesnej humanistyki, a w nim m. in. Derra o meandrach biologii płci, Szumilewicz o idei potencjalności u Agambena i Deleuze’a, Szabat o podmiotowości w odniesieniu do koncepcji lęku Lacana, Jagielski o ekscesie w kinie Wajdy, Nader o „rysunkach wojennych” Strzemińskiego, Rejniak-Majewska na temat roli tytułów w sztuce abstrakcyjnej, Bukowiecka o dźwiękach w poezji Białoszewskiego, a Tomasik o związkach walca z nowoczesnością. Ponadto w numerze cykl artykułów interpretacyjnych, a w nim: Jakubowicz-Prokop analizuje Mikrogramy Walsera, Lipszyc teksty Freuda, Sobolczyk Kajtusia czarodzieja, Stangret dramaty Demirskiego, Obremski poezję Przybosia, a Gromek Pożądanie Jelinek. Zamieszczamy również trzy artykuły dotyczące Wata: Baron-Milian opisuje fenomen notatników Wata, Pietrych recenzuje nowe wydanie Notatników (w oprac. Dziadka i Zielińskiego), a Kmiecik prezentuje zaszyfrowany Dziennik bez samogłosek. W numerze również artykuły recenzyjne – Śmieja na temat Dogmatu płci Dudy, Dziadek o Haiku po polsku Śniecikowskiej oraz dotyczące archiwaliów i biografii – Kluby na temat transkrypcji szkicu nieznanego wiersza Herberta Lekcja Białoszewskiego, Franaszka o spotkaniu polskich poetów z kraju i ich tłumaczy z roku 1967 w kontekście biografii Herberta Ulickiej o archiwum i biografii Dawida Hopensztanda, Samborskiej-Kukuć o metryce Leśmiana oraz Chachulskiego o dokumentach dotyczących Marii Renaty Mayenowej z Litewskiego Centralnego Archiwum Państwowego.
11 Listopad 2017
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Nowy numer o grach i groznawstwie, a w nim m. in. Garda i Krawczyk opisują historię badań
gier wideo w Polsce, Maryl analizuje gry jako formę uczestnictwa w kulturze, Kłosiński
przedstawia projekt hermeneutyki gier komputerowych, a Majkowski wątki karnawałowe w
grach typu sandbox. Ponadto Błaszkowska analizuje tożsamość protagonisty w grach typu
Hidden Object Puzzle Adventure, Felczak – dyskursy pracy i zabawy w wysokobudżetowych
grach wideo, Fizek – problematykę automatyzacji rozgrywki w grach crowdsourcingowych,
Kominiarczuk propozycję nowego języka opisu gier złożonych, a Maj – przestrzeń gry wideo
w kognitywnej teorii narracji. W numerze również Zarzycka o autokreacji i immunizacji w
serii Mass Effect, Mochocki o polskiej myśli „larpologicznej”, Petrowicz o pojęciu dynamiki
gry, Schweiger na temat reprezentacji władzy w grach komputerowych, a Stasieńko o idei
posthumanistycznej w praktyce tworzenia gier. Ponadto Kukulak analizuje Azję w strategiach
Command&Conquer w świetle teorii postkolonialnej, Żmuda – parateksty gier cyfrowych, a
Kania interpretuję rozgrywkę w Sunset. W numerze również tłumaczenia Klastrup o kategorii
„światowości”, Leino na temat interpretacji jednoosobowych gier komputerowych oraz
fragmenty nowej książki Oreskes i Conway. Zamieszczamy także recenzje i polemiki:
Garbola na temat książki Antoniuka oraz Rorota o Aspektach funkcjonowania gier cyfrowych
we współczesnej kulturze. Krawczyk, Sterczewski i Kominiarczuk polemizują z tą samą
publikacją, a autorzy, Marak i Markocki, odpowiadają na polemikę.
09 Wrzesień 2017