EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

2012 nr 6: Kultur@ LiterackaDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

W numerze m. in. literatura i media: w życiu codziennym (Płuciennik), w Republice Weimarskiej (Segeberg), na rynku książki (Antonik, Adamczewska, Lachman), w opozycji do rynku książki (Marecki), w sieci (Kaźmierczak, Dawidowicz-Chymkowska, Maryl). Ponadto, Hendrykowski o bluesie, Filiciak o plikach (tekstowych), Zajas o transferze literackim, Mrozik o kobiecych archiwach, manifest kreatywnych Nasiłowskiej, autopiracki esej Tomka Kitlińskiego i in. Po raz pierwszy na ekranie polskiej humanistyki: Elizabeth Long o społecznej naturze czytania. Przeczytaj wstęp Maryla "Literatura i e-społeczeństwo"
27 Luty 2013

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Domańską (IBL PAN, 28 II 2013, 16:00)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

W dniu 28.02.2013 o godzinie 16:00 w sali 144 Pałacu Staszica Pani Profesor Ewa Domańska poprowadzi spotkanie wokół tekstu "Siła afirmacji" Rosi Braidotti. Będzie to jednocześnie otwarcie nowego kursu przy Gender Studies "Zwierzęta, gender i kultura. Analiza polskiej kultury popularnej i wizualnej. Perspektywa (eko)feministyczna".
23 Luty 2013

2012 nr 5: KampingDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

O kampie piszą: Czapliński (gry antropologiczne), Perkovich (literatura amerykańska), Meyer (rewindykacja), Newton (wzorce ról), Sedgwick (ciało) i Robertson (kamp feministyczny). Przeczytaj wstęp Nasiłowskiej "Czym jest kamp?"
28 Styczeń 2013

2012 nr 4: Realizm (post)traumatycznyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Bojarska o dwóch wieżach i traumie odzyskanej, Mościcki o świadku (Karskim), Lipszyc o solipsyzmie, Momro o nowoczesnych paradygmatach realizmu, van Alphen o afekcie, traumie i rozumieniu, Bielik-Robson o Kafce, Rancière o Emmie Bovary, oraz – po raz pierwszy w języku polskim – Rolanda Barthes’a „Efekt rzeczywistości” wraz z komentarzem Markowskiego… i in. Numer dedykowany Ince Brodzkiej-Wald. Przeczytaj wstęp Bojarskiej: „Czas na realizm – (post)traumatyczny”
30 Listopad 2012

Sprostowanie (2012 nr 1/2)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

„Teksty Drugie” bardzo przepraszają Panią Agnieszkę Jagodzińską za nieuwzględnienie uzgodnionej z redakcją korekty autorskiej jej tekstu wydrukowanego w numerze 1/2 2012. Poprawna wersja artykułu nosi tytuł: "Zaklinanie rzeczywistości. Ludwika Zamenhofa językowe wizje naprawy świata" i publikujemy ją tutaj.
27 Listopad 2012
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji