EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marta Olesik

Schizofreniczny język informacji rynkowej – urojenia historii

Numer: 2022 / 5

„Schizofrenia jest chorobą informacji” – w taki sposób o swoim doświadczeniu choroby mówi pacjent cytowany przez Valentinę Cardellę w książce Language and Schizophrenia, Perspectives from Psychology and Philosophy. W swoim wystąpieniu chciałabym tę charakterystykę choroby zastosować do modelu języka rynkowego, którego dostarcza nam hipoteza rynku efektywnego. Hipotezę tę potraktuję poniżej – rzecz jasna wbrew jej szacownym autorom – jako diagnozę  schizofrenii reżimu globalnej akumulacji, sformułowaną w języku urojenia. Hipoteza rynków efektywnych zostanie pokazana poniżej jako teoria reprezentacji mająca ten sam status, co oparta na pojęciu boskich nerwów-promieni teoria reprezentacji zawarta w Pamiętniku nerwowo chorego Daniela Paula Schrebera, a pojęciowa konstrukcja informacji rynkowej okaże się być zarówno funkcjonalnym jak i strukturalnym odpowiednikiem języka nerwów.

Słowa kluczowe: schizofrenia, Schreber, rynek finansowy, hipoteza rynków efektywnych, kryzys

Wilk w instytucjonalnej skórze: przemoc, język i struktury polityczne

Numer: 2022 / 4

Tekst wychodzi od analizy stawania się zwierzęciem – procesu zdefiniowanego przez Deleuze’a i Guattariego w Tysiącu plateau. Podważamy zawiązaną przez nich relację między zwierzęcością (rozumianą jako przemoc uwalniająca potencjał energetyczny ciał) a polityką, która ujarzmia ciała i redukuje energie. Proponujemy dwojaką krytykę tej opozycji. Po pierwsze, wykorzystujemy badania Elaine Scarry nad metaforyzacją cierpienia wojennego, aby pokazać konsekwencje estetyzacji przemocy, do której skłonni są Deleuze i Guattari. Po drugie, posiłkując się tezami różnych autorów (takimi jak Silvia Federici, Frantz Fanon, Carl Schmitt czy Charles Tilly) badamy ciągłość między przemocą a procesami instytucjonalnymi, które definiują nowoczesność. Odwołując się do Polityki Arystotelesa, proponujemy zdefiniowanie tej ciągłości w kategoriach stawania się-politycznym-zwierzęciem.

Słowa klucze: przemoc, ciało, polityka, stawanie-się-zwierzęciem

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji