EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Barbara Barysz

Wilk w instytucjonalnej skórze: przemoc, język i struktury polityczne

Numer: 2022 / 4

Tekst wychodzi od analizy stawania się zwierzęciem – procesu zdefiniowanego przez Deleuze’a i Guattariego w Tysiącu plateau. Podważamy zawiązaną przez nich relację między zwierzęcością (rozumianą jako przemoc uwalniająca potencjał energetyczny ciał) a polityką, która ujarzmia ciała i redukuje energie. Proponujemy dwojaką krytykę tej opozycji. Po pierwsze, wykorzystujemy badania Elaine Scarry nad metaforyzacją cierpienia wojennego, aby pokazać konsekwencje estetyzacji przemocy, do której skłonni są Deleuze i Guattari. Po drugie, posiłkując się tezami różnych autorów (takimi jak Silvia Federici, Frantz Fanon, Carl Schmitt czy Charles Tilly) badamy ciągłość między przemocą a procesami instytucjonalnymi, które definiują nowoczesność. Odwołując się do Polityki Arystotelesa, proponujemy zdefiniowanie tej ciągłości w kategoriach stawania się-politycznym-zwierzęciem.

Słowa klucze: przemoc, ciało, polityka, stawanie-się-zwierzęciem

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji