EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Agata Zborowska

Rzeczy i historie potencjalne na obrzeżach reformy rolnej

Indeks autorów: Agata Zborowska
Numer: 2021 / 5

Artykuł dotyczy przemian własnościowych po II wojnie światowej w Polsce, które towarzyszyły reformie rolnej. W pierwszej części artykułu autorka rekonstruuje narrację tworzoną odgórnie przez ówczesne władze, która była skupiona na majątku ziemskim (pałacu, dworze). Jej celem było wytworzenie odpowiedniej atmosfery mobilizującej społeczności wiejskie do uczestnictwa w wywłaszczeniach i dzieleniu ziemi obszarniczej. W drugiej części artykułu autorka analizuje szaber dóbr (po)dworskich na podstawie powojennych pamiętników i relacji członków społeczności wiejskich. Zborowska polemizuje z tezą, jakoby niewielka liczba relacji opisujących to doświadczenie i milczenie społeczności na ten temat wynikały jedynie z poczucia winy. Jednocześnie wskazuje na możliwie inne rozumienia praktyk szabrowania.

Słowa kluczowe: reforma rolna, powojnie, rzeczy, historia potencjalna, wywłaszczenie, szaber, wartość kontrużytkowa

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji