EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Agnieszka Więckiewicz

Analityk jako pisarz i biograf. Psychograficzna twórczość Izydora Sadgera a psychoanaliza literatury

Indeks autorów: Agnieszka Więckiewicz
Numer: 2019 / 1

Prezentowany tekst omawia związki literaturoznawstwa z psychoanalizą freudowską na przykładzie psychograficznej twórczości Izydora Sadgera, jednego z pierwszych i najbliższych uczniów Zygmunta Freuda. Autorka, przywołując sylwetkę zapomnianego dziś analityka, dowodzi wpływu prac Sadgera na twórcę psychoanalizy oraz jego pisma dotyczące literatury. Dzięki analizie dyskusji prowadzonych na spotkaniach Środowego Towarzystwa Psychologicznego w tekście ukazano szeroki kontekst powstawania najważniejszych prac Freuda poświęconych artystom, pisarzom i dziełom ich autorstwa. Odwołując się do twierdzeń Michaela Foucaulta, autorka proponuje inny sposób interpretowania XIX-wiecznych dyskursów medycznych. Celem artykułu jest dowiedzenie, że pierwsi psychoanalitycy świadomie rezygnowali z języka XIX-wiecznej psychiatrii na rzecz wypracowania nowatorskich modeli interpretacyjnych i pisarskich.

Słowa kluczowe: psychoanaliza, Izydor Sadger, psychografia, patografia, psychiatria

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji