EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Aldona Kopkiewicz

Słowa z kresek. Pobudki wiersza w poezji Piotra Sommera

Indeks autorów: Aldona Kopkiewicz
Numer: 2014 / 5

W artykule próbuję przyjrzeć się relacjom między pamięcią, afektem i doznawaniem, a zwłaszcza możliwości uchwycenia tych relacji w wierszu. Poezja Piotra Sommera pozwala pokazać splot pamięci i doznania zmysłowego bądź pisma i zdarzenia w możliwej jednoczesności, nie odwołując się do mitu przejrzystej reprezentacji, lecz wykorzystując media pozwalające zbliżyć się do czasu teraźniejszego bez fundowania „ja” metafizyką obecności – te media to notatka, szkic i zdjęcie. Ta perspektywa, akcentująca przemijalność, materialność i zdarzeniowość uobecniania podmiotowości, współgra z filozofią czasu i mediatyzacji Jeana-Luka Nancy’ego.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji