EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Aleksander Wat

Po śmierci

Indeks autorów: Aleksander Wat
Numer: 2009 / 6

Opowiadanie Aleksandra Wata Po śmierci odnalezione przez prof. Adama Dziadka w Beinecke Rare Book and Manuscript Library (Yale Universty). Tekst został przepisany na maszynie przez Olę Watową, żonę pisarza, najprawdopodobniej w listopadzie 1986 roku; do tekstu dołączona jest odręczna notatka pismem Watowej: „Niedokończone opowiadanie Po śmierci przepisane z zeszytu II”. Według sugestii Jana Zielińskiego opowiadanie to mogło powstać w czasie pobytu Aleksandra Wata w Sopocie, gdzie Wat miał wymyślić scenariusz filmu o niemieckim filozofie zamkniętym w hotelu, który jest zarazem obozem koncentracyjnym i zaświatem. Według badacza może to być zapis drugiego z trzech „przeżyć parapsychicznych” (sam poeta je tak określał), którego doświadczył w Sopocie latem 1954 roku.

Korespondencja

Listy z lat 1960-1963. Do druku podała Alina Kowalczykowa

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji