EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Alicja Palęcka

Komu potrzebna jest książka? Prawo autorskie w późnej epoce druku

Numer: 2015 / 3

Artykuł stanowi analizę relacji zachodzących w polu literackim w Polsce po 1989 r. w odniesieniu do problematyki prawa autorskiego oraz procesu remediacji druku. Przedmiotem analizy są wypowiedzi aktorów pola zebrane w ramach badania socjologicznego o zasięgu ogólnopolskim. Punktem wyjścia jest rozpoznanie rozbieżności w sposobach artykułowania własnych interesów przez grupy autorek i autorów z jednej strony oraz wydawców z drugiej. O ile obie grupy wyrażają silne przywiązanie do książki jako przedmiotu (związanego z zachowawczymi modelami dystrybucji), o tyle ich opinie różnią się w kwestii ochrony prawnoautorskiej. Artykuł stanowi próbę wyjaśnienia tego, w jaki sposób odmienne interesy tych grup mogą być artykułowane za pomocą tożsamych figur.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji