EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Alicja Wódkowska

Obumarłe. O konstruowaniu podmiotu melancholijnego w Obsoletkach Justyny Bargielskiej

Indeks autorów: Alicja Wódkowska
Numer: 2013 / 6

Artykuł poświęcony jest pionierskim na gruncie polskiej literatury Obsoletkom Justyny Bargielskiej, których tematyka skupiona jest wokół doświadczenia poronienia. Głównym przedmiotem badań uczyniono sposób kształtowania się kobiecej podmiotowości w odniesieniu do koncepcji podmiotu melancholijnego w ujęciu Julii Kristevej. Powołując się na pisma Philippe’a Lejeune’a postawiono również tezę, że utwór warszawskiej poetki należałoby uznać za swoiste odkształcenie gatunku dziennikowego, co znalazło potwierdzenie także w teorii Germana Ritza – zastosowana przez niego kategoria tekstowej „fałdy” posłużyła z kolei jako fundament hipotezy o kluczowym charakterze tego pojęcia dla wyznaczenia horyzontu interpretacyjnego Obsoletek.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji