EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Anita Jarzyna

Eksperymenty (Érica Barataya) w myśleniu o zwierzętach

Indeks autorów: Anita Jarzyna
Numer: 2023 / 6

Artykuł stanowi kontekstowe omówienie dwóch książek Érica Barataya, poszerzających jego oryginalny projekt historii zwierząt, przełożonych ostatnio odpowiednio na język polski i angielski: Kocich spraw. Koty tworzą swoją historię (2022) oraz Animal Biographies: Towards History of Individuals (2022). Autorka zwraca szczególną uwagę na rolę, jaką w eksperymentalnych metodach badawczych francuskiego historyka, chętnie sięgającego po literackie środki wyrazu, odgrywają animalne biografie – potraktowane jako istotne narzędzia poznawcze, dające wgląd w nieludzką perspektywę i w rezultacie stwarzające szanse na nowe otwarcie w studiach nad zwierzętami. To ujęcie sprzyja między innymi dowartościowaniu udział samych zwierząt konstruowaniu narracji o ich przeszłości.

Słowa klucze: studia nad zwierzętami, Éric Baratay, biografistyka

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji