EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Anna Kochan

Postępek prawa czartowskiego jako kompilacja różnych form gatunkowych

Indeks autorów: Anna Kochan
Numer: 2019 / 2

Przedmiotem rozważań jest problematyka gatunkowa anonimowego Postępku prawa czartowskiego… (1570). Utwór składa się z dwóch części – dialogu i traktatu. Chcąc zawrzeć całość materii demonologicznej, autor potrzebował dwu odmiennych sposobów przedstawiania treści, dlatego sięgnął po najwłaściwsze formy, które ze sobą połączył, nie mieszając ich, lecz szeregując. Celem autora nie było wykroczenie poza normy, lecz stworzenie tekstu lepszego i pełniejszego. Podstawowym celem była skuteczna komunikacja, a o kształcie utworu zadecydowała intencja autora i wzgląd na publiczność literacką. Kompilacji w Postępku nie można ani uważać za osobny gatunek, ani eksperyment genologiczny, lecz przemyślaną strategię przedstawienia materii demonologicznej w najwłaściwszy i najbardziej przystępny sposób.

Słowa kluczowe: gatunek, kompilacja, dialog, traktat, Postępek

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji