EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Anna Kurowicka

„Przyszłość bez płci i pożądania”

Indeks autorów: Anna Kurowicka
Numer: 2019 / 5

Autorka stawia pytania o konsekwencje zaniku płci i pożądania w przedstawionej w powieści science fiction Księga Joanny Lidii Yuknavitch wizji przyszłości. Odwołując się do teorii matrycy heteroseksualnej Judith Butler oraz obowiązkowej seksualności, autorka omawia zniknięcie cech płciowych i stawia pytania o związki płci, pożądania i człowieczeństwa. Yuknavitch przedstawia te pojęcia jako wzajemnie się determinujące, diagnozując przyszłość bez płci jako pozbawioną seksualnego pożądania, a ostatecznie także człowieczeństwa. Artykuł jest próbą krytycznego spojrzenia na częste w teorii queer i innych proseksualnych nurtach myślowych przekonanie o powiązaniu seksualności i pożądania z wolnością polityczną oraz indywidualnym spełnieniem.

Słowa kluczowe: Księga Joanny, Lidia Yuknavitch, science fiction, gender, seksualność, pożądanie

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji