EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Anna Loewenhaupt Tsing

Sztuki uważności

Indeks autorów: Anna Loewenhaupt Tsing
Numer: 2020 / 1

Tekst mówi o konieczności wyjścia poza kategorie postępu, które dominują nad myśleniem o historii nawet w przypadku narracji o katastrofie. Dla badania historii niecelowej i wielokierunkowej konieczna jest sztuka uważności. Pozwala ona dostrzec mnogie rytmy czasowe przejawiające się w (ludzkich i pozaludzkich) kolektywach, które czerpią wiedzę o sobie z zakłóceń powstających w wyniku kolizji między sposobami życia poszczególnych części.

Słowa kluczowe: kapitalizm, antropocen, antropo, postęp, pycha człowieka nowoczesnego, kruchość, nieprzewidywalne spotkania, polifoniczne kolektywy, historia niezdeterminowana, sztuki uważności.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji