EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Anna Tatar

Przyzwyczajenie do Zagłady Żydów – analiza i interpretacja utworu „Odpływający ogród” Idy Fink

Indeks autorów: Anna Tatar
Numer: 2013 / 5

Artykuł stanowi próbę analizy i interpretacji relacji Polaków i Żydów podczas Zagłady przedstawionych w utworze Idy Fink Odpływający ogród. Korzystając z rozważań przede wszystkim Petera L. Bergera, Thomasa Luckmanna oraz Jolanty Brach-Czainy, autorka bada ujmowaną paradygmatycznie codzienność bohaterów opowiadania, starając się wyróżnić i skonfrontować ze sobą elementy starej (sprzed wybuchu wojny i Zagłady) i nowej rzeczywistości. W centrum jej zainteresowań znajduje się problem bycia świadkiem Zagłady i przyzwyczajenie do niej – traktowanie wydarzeń z nią związanych jako czegoś powszedniego: nieuchronnego i niewymagającego refleksji.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji