EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Ariella Azoulay

Historia potencjalna: bez narzędzi pana, w ogóle bez narzędzi

Indeks autorów: Ariella Azoulay
Numer: 2021 / 5

Artykuł bada możliwości wykorzystania koncepcji potencjalnej historii Arielli Azoulay w kontekście historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz Zagłady. W oparciu o tę teorię, a także refleksję dekolonialną Madiny Tlostanovej i propozycję perspektywizmu Svetlany Boym autorka postuluje „anamorficzną” interpretację archiwów Zagłady i poszukiwanie mniejszych, dekolonialnych metod ich badania, które mogłyby zarówno podważyć neutralność niektórych pojęć z zakresu studiów nad Holokaustem, jak i wprowadzić do nich lokalną, środkowoeuropejską perspektywę. Na wybranych przykładach tekstów i nagrań archiwalnych autorka analizuje dwie takie kategorie: przeczulone słowa i drgające obrazy (glitches), a także postuluje kolejne: intymne kartografie i prekarne pomniki.

Słowa kluczowe: historia potencjalna, imperializm, fotografia, dekolonialność, archiwum

 

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji