EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Barbara Jaroszuk

„O tej porze wszystko miesza się i godzi”, czyli o stawce pewnej argentyńskiej gry w postkolonializm

Indeks autorów: Barbara Jaroszuk
Numer: 2014 / 6

Studia postkolonialne jeszcze niedawno budziły wśród badaczy kultury i literatury latynoamerykańskiej liczne wątpliwości. Artykuł pokazuje, w jaki sposób wątpliwości te zostały w ostatnim czasie przezwyciężone, w związku z czym badania postkolonialne zaczęły w dużym stopniu wpływać na współczesne pojmowanie latynoamerykańskiej, w tym argentyńskiej tożsamości. Odzwierciedlenie tej zmiany tożsamościowego paradygmatu – by posłużyć się terminologią A. de Tora – można obserwować w wielu współczesnych tekstach argentyńskich, między innymi w cyklu o pampie autorstwa Cesara Airy, którego trzy powieści, czyli Branka Ema, Zając i Epizod z życia malarza-podróżnika, zostają tu pod tym kątem poddane analizie.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji