EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Barbara Kaszowska-Wandor

Literatura jako „rodzinne memorabilia”. Jergović i Bernhard o ojcu

Numer: 2014 / 5

W artykule podjęta została problematyka pamięci tzw. drugiego pokolenia i jej literackiej reprezentacji. Porównawczym analizom poddane zostały powieść Thomasa Bernharda Wymazywanie i esej Miljenko Jergovicia Ojciec. Jako ważny kontekst interpretacyjny i metodologiczny przywołane zostały ponadto teksty W.G. Sebalda oraz prace badaczy tzw. nurtu postpamięci. Przez pryzmat specyficznej relacji ojca i syna organizującej oba teksty, odczytana została relacja łącząca jednostkową i wspólnotową pamięć oraz literaturę. Jako funkcjonalna metafora opisująca ową relację zaproponowane zostało tu pojęcie „memorabilia”. Tekst jest próbą odpowiedzi na pytanie o współczesne miejsce literatury w dyskursie na temat pamięci historycznej i autobiograficznej.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji