EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bogusław Andrzej Baczyński

Galicyjsko-lodomeryjska linia Vincenzów

Numer: 2019 / 3

Artykuł jest przyczynkiem do poznania biografii Stanisława Vincenza. Wykorzystując źródła w postaci zapisów metrykalnych, dokumentów wytworzonych przez urzędy austriackie w Galicji oraz publikacje źródłowe z epoki, autor prezentuje wycinek genealogii pisarza w takim zakresie, w jakim jest ona możliwa do ustalenia. Pierwsza informacja o Karolu Vincenzie, przodku Stanisława, pochodzi z 3 kwietnia 1786 roku z ksiąg metrykalnych kościoła katolickiego we Lwowie. Prezentowani są niektórzy przodkowie i krewni pisarza po mieczu i po kądzieli. Wiedza ta pozwala odnieść się do wątków genealogicznych obecnych w twórczości pisarza, szczególnie w tetralogii Na wysokiej połoninie.

Słowa kluczowe: Karol Vincenz, Franciszek Vincenz, Feliks Vincenz, Stanisław Vincenz, Na wysokiej połoninie

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji