EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bożena Zaboklicka

Gombrowicz jako postać fikcyjna w literaturze argentyńskiej

Numer: 2016 / 1

Pau Freixa Tarradas
Universitat de Barcelona
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Bożena Zaboklicka
Universitat de Barcelona
Gombrowicz jako postać fikcyjna w literaturze argentyńskiej
Artykuł analizuje specyficzną formę recepcji Gombrowicza w Argentynie, gdzie jego dzieło nadal pozostaje stosunkowo mało znane, natomiast sama osoba pisarza urosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci do rangi postaci kultowej. Dlatego też charakterystyczne dla recepcji twórczej Gombrowicza w Argentynie jest to, że nie jest ona recepcją samego dzieła, ale tworzeniem fikcji opartych na życiu autora i jego miejscowej legendzie, co pozostaje w silnym kontraście z praktycznie nieistniejącymi próbami przeformułowania, nawiązaniem intertekstualnym bądź parodią gombrowiczowskich motywów lub epizodów literackich w utworach pisarzy argentyńskich. Jest więc to recepcja związana bardziej z fascynacją osobą twórcy niż z rzeczywistym czytaniem i asymilacją jego dzieł. Artykuł analizuje i porównuje główne fikcjonalizacje osoby pisarza poczynając od Sztucznego oddychania Ricarda Piglii.
Słowa kluczowe: Gombrowicz, recepcja, Argentyna.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji