EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Claudia Schoppman

Czas maskowania. O sytuacji lesbijek w narodowym socjalizmie.

Indeks autorów: Claudia Schoppman
Numer: 2008 / 5

Los homoseksualnych kobiet w Trzeciej Rzeszy stanowi zapomniany rozdział historii. Tabuizacja i stygmatyzacja zjawiska obejmuje nie tylko sam fakt istnienia lesbijek w społeczeństwie niemieckim lat 30’/40’, lecz także stosunek nazistów i ideologii narodowosocjalistycznej do mniejszości homoseksualnych. Tekst Claudii Schoppmann stawia podstawowe pytania dotyczące danego zjawiska, jednocześnie stanowi próbę odpowiedzi i możliwie jak najbardziej dokładnego wyjaśnienia opisywanych kwestii. Autorkę interesują przede wszystkim zmiany jakie dokonały się w życiu osób homoseksualnych, w szczególności kobiet w latach 30’ w Niemczech; ich sytuacja prawna, oraz formy prześladowań, jako konsekwencje homofobicznej ideologii nazistowskiej. Tekst ma na celu zatem obalenie mitów dotyczących danego zjawiska przy jednoczesnym zaznaczeniu, że tego typu badania są jak najbardziej konieczne i potrzebne, mimo iż ilość źródeł jest znikoma.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji