EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Colette Soler

Paradoksy symptomu w psychoanalizie

Indeks autorów: Colette Soler
Numer: 2013 / 6

Autorka dowodzi, w jaki sposób, wychodząc od teorii freudowskie, Jacques Lacan tworzy kolejne definicje symptomu i dochodzi ostatecznie do definicji symptomu jako jouissance czystej litery. Na bazie tego sformułowania Lacan tworzy nową symptomatologię, ilustrując ją przypadkami Joyce’a i Pessoi. Ostatecznie symptom okazuje się dopełnieniem braku relacji płciowej między partnerami. Brak ten jest następstwem inwazji mowy w ciało. Porządek Symboliczny, wpisuje się w Realne z jednej strony jako niemożliwość osiągnięcia pełni w relacji płciowej, która nie posiada reprezentacji w nieświadomym. Z drugiej zaś w formie litery w symptomie jest jednocześnie elementem będącym przedmiotem rozkoszy i w ten sposób umożliwia stworzenie namiastki więzi z innym. Tym właśnie jest sens wyrażenia „partner jako symptom”.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji