EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Cristina Şandru

Nowi "podporządkowani" w Wielkiej Brytanii. Środkowoeuropejski imigrant i jego filmowa personifikacja

Indeks autorów: Cristina Şandru
Numer: 2016 / 3

Wydarzenia na świecie po okresie zimnej wojny sprawiły, że niewidoczna dotychczas postać migranta znalazła się w centrum zainteresowania: stał się on istotnym elementem ideologicznie zróżnicowanego krajobrazu, gdzie niesłychany wzrost mobilności doprowadził do tego, że lokalni mieszkańcy codziennie walczą z odradzającym się strachem przed „obcym wewnątrz” i „innym”, najeźdźcą z zewnątrz. Migracja ludności z krajów środkowoeuropejskich na Zachód po 1989 roku zapoczątkowała debatę, która porusza kwestie integracji imigrantów w kraju przyjmującym, obywatelstwa, praw człowieka, zróżnicowania kulturowego i tożsamości narodowej. W artykule autorka przygląda się współczesnym produkcjom fabularnym i dokumentalnym, które poruszają te tematy w kontekście brytyjskim, m.in. It’s a Free World [Polak potrzebny od zaraz] Kena Loacha (2007), The Poles Are Coming [Nadchodzą Polacy] (2008) i The Romanians Are Coming [Nadchodzą Rumuni] (2015).

Słowa kluczowe: migrant, imigracja, Europa Środkowo-Wschodnia, Polska, Rumunia, film

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji