EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Dariusz Pachocki

Filologia i historia. Klechdy polskie Bolesława Leśmiana i inne urwane tropy

Indeks autorów: Dariusz Pachocki
Numer: 2014 / 2

W artykule zostały podjęte filologiczne dociekania związane z Klechdami polskimi Bolesława Leśmiana. Ten aspekt badań nie był dotąd podejmowany z powodu niedostatku materiałów źródłowych. Odkryte niedawno archiwalia pozwalają przeprowadzić rewizję aktualnego stanu wiedzy na temat wspomnianego utworu. Na ich podstawie można wysnuć wniosek, iż Klechdy polskie znamy z nieautentycznego przekazu, którym był maszynopis sporządzony przez Jana Brzechwę na prośbę Zofii Leśmianowej. W artykule podjęto także próby zrekonstruowania losów zaginionych manuskryptów poety pochodzących z pakietu, który w 1944 roku został wywieziony z Polski przez żonę i córkę Leśmiana. Wiele wskazuje na to, iż istnieje szansa na ich odnalezienie.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji