EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: David Damrosch

Dość czasu i świata

Indeks autorów: David Damrosch
Numer: 2014 / 4

Tekst jest tłumaczeniem ostatniego rozdziału pt. Dość czasu i świata z książki Davida Damroscha What is World Literature? (Princeton University Press, Princeton-Oxford 2003, s. 281-303). Autor proponuje trójczłonową definicję „literatury światowej”, skupiając się na świecie, tekście i czytelniku. Literatura światowa zatem to: (1) eliptyczna refrakcja literatur narodowych; (2) twórczość, która zyskuje w tłumaczeniu; (3) nie ustalony kanon tekstów, lecz tryb lektury: forma bezstronnego zaangażowania w światy poza naszym własnym miejscem i czasem.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji