EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Dominic Pettman

Miłość w czasach Tamagotchi

Indeks autorów: Dominic Pettman
Numer: 2019 / 5

Autor opisuje, w jaki sposób pośrednictwo nowych technologii zmienia postrzeganie miłości i intymności. Szybkość i globalny zasięg technologii powoduje konieczność codziennego przeprowadzania testu Turinga. Autor przywołuje przykłady randkowych gier popularnych w Azji, jak randkowe simsy czy Meru Tomos. Przybliża także działanie amerykańskich serwisów internetowych jak eHarmony, których twórcy obiecują pomoc w nawiązaniu relacji z najlepiej dopasowanymi partnerami. Pettman przywołuje swoją rozmowę z chatbootem – wirtualną przyjaciółką – Kari, która staje się punktem wyjścia do rozważań o postludzkiej miłości.

Ostatecznie autor stwierdza, że pokolenie Tamagotchi nie ma obiektów miłości, a wektory – rozprowadzone cechy, rozlane między tłum ludzi, bohaterów, obrazów i awatarów.

Słowa kluczowe: interaktywność, miłość, ontologia, gry wideo, wirtualność

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji