EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Dorota Kołodziejczyk

W poszukiwaniu migracyjnego pisania. Kosmopolityka pewnego przypadku literackiego na Wyspach

Indeks autorów: Dorota Kołodziejczyk
Numer: 2016 / 3

Lokując dyskusję o najnowszej literaturze polskiej pisanej na Wyspach Brytyjskich po 2004 r. na przecięciu studiów postkolonialnych i postzależnościowych, artykuł ma na celu ukazanie potrzeby sformułowania nowych paradygmatów krytycznych, które będą w stanie uwzględnić intensywnie rozwijającą się w tej literaturze światowość. Ten kluczowy dla migracyjnego pisania termin, sformułowany przez Edwarda Saida, oznacza aktywną świadomość świata (sprawczą, podmiotową). Rozwija się ona w migracyjnym pisaniu jako „kosmopolityka” – kosmopolityzm współczesnych migracji . Na przykładzie prozy Piotra Czerwińskiego artykuł śledzi procesy wykraczania poza dychotomię naród/emigracja w zjawisku współczesnej mobilności, nomadyzmu i innych form migracji.

Słowa kluczowe: migracja, migracyjne pisanie, światowość, kosmopolityzm, kosmopolityka

Wojna światów? Postkolonialny kontrapunkt w nowej komparatystyce

Indeks autorów: Dorota Kołodziejczyk
Numer: 2014 / 4

Studia postkolonialne i literatura porównawcza rozwijają wiele wspólnych programów, głównie w obrębie badań nad globalizacją, jednak w kwestii literatury światowej jako kanonu i/lub systemu obiegu i wymiany literatur pojawiają się między tymi dwiema często nakładającymi się na siebie dyscyplinami rozdźwięki. Dotyczą one głównie problemów rozumienia różnicy kulturowej i jej roli w literaturze, wielojęzyczności jako podstawy myślenia komparatystycznego oraz wizji globalności. Artykuł przedstawia i analizuje postkolonialne wątki dyskusji wokół modeli literatury światowej proponowanych przez Pascale Casanovę i Franco Morettiego.

Postkolonialny transfer na Europę Środkowo-Wschodnią

Indeks autorów: Dorota Kołodziejczyk
Numer: 2010 / 5
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji