EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Elisabeth Freeman

Więzy czasu. Queerowe tymczasowości i queerowe historie

Indeks autorów: Elisabeth Freeman
Numer: 2023 / 6

W przedmowie autorka przywołuje wiersz It’s a queer time Roberta Gravesa. Jak stwierdza, rozdziały książki pod wieloma względami mu odpowiadają. Zapowiada wstęp przedstawiający teorię wzajemnych powiązań czasu i historii, i tematykę kolejnych rozdziałów. Stanowią one eksperymenty myślowe, w których badane są nie tylko pozostałości nieudanych rewolucji, ale także momenty, w których ustalony porządek czasu zostaje przerwany. Teksty analizowane w książce nawiązują do historycznej „post-ności”, są to dzieła wizualne, sztuka efemeryczna – autorka zaznacza, że celowo nie ogranicza się do kanonu.

Słowa klucze: queer, postnowoczesność, studia genderowe, close reading

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji