EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Ewelina Godlewska-Byliniak

Niepełnosprawność i aktywizm. Performatywna siła protestu

Numer: 2020 / 2

Artykuł przybliża tradycję brytyjskiego i amerykańskiego aktywizmu osób z niepełnosprawnościami, które od lat 70. zaczęły stanowić w tych krajach nową siłę polityczną. Uwaga koncentruje się na kwestii performatywności działań o charakterze protestacyjnym, od manifestacji po okupację oraz kategorii widzialności kluczowej dla osiągnięcia zarówno celów politycznych, jak i dla wyłonienia się nowej pozytywnej tożsamości grupowej osób z niepełnosprawnościami. Strategie wykorzystywane przez aktywistów, przełamujące dotychczasowe modele myślenia o niepełnosprawności i jej reprezentacji: medyczny i charytatywny przybliżone są poprzez przywołanie kilku znamiennych przykładów: Okupacji 504, Capitol Crawl, manifestacji w sprawie dostępnego transportu i Stop Telethon.

Słowa kluczowe: niepełnosprawność, protest, aktywizm, performatywność, hiperwidzialność, tożsamość

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji